priručka

Aromaterapeutický parfum na báze oleja

Ak namiesto alkoholu použijeme nosný olej, ktorý je takmer bez vône, získame olejový parfum. Nebude tak intenzívne voňať a nevydrží dlho. Aplikuje sa častejšie na zápästie alebo iné pulzné body. Veľkou výhodou však je jeho aromaterapeutický účinok. Može to byť napríklad ,,parfum na bolesť hlavy" alebo ,,parfum na koncentráciu", podľa toho, z akých esenciálnych olejov si ho vyskladáme. Nosný olej uľahčuje prenikanie esenciálnych olejov cez pokožku a tak môžu pôsobiť.

 

budeme potrebovať:

roll-on

najvhodnejší obal, ktorý ma ľahkú aplikáciu. Zmestí sa do kabelky a dá sa použiť kedykoľvek a kdekoľvek. 

 

nosný olej

prírodný olej bez intenzívnej vône. Necháva vôňam esenciálnych olejov a navyše zvláčňuje a hydratuje pokožku.

 

esenciálne oleje

rovnako ako pri alkoholovom parfume, vyberáme 3 až štyri tóny z rozličnou dĺžkou trvania vône.

hlava – sú to vône, ktoré cítime ako prvé. Jemne naznačujú, čo môžeme ďalej očakávať. Sú veľmi prchavé. Po nanesení vydržia len 10 až 15 minút. Potom prepúšťajú priestor srdcovým vôňam.Typické sú ľahké citrusové vône(citrón, pomaranč, bergamot), ovocné vône (levanduľa, ruža), pre tých odvážnejších mentolové (mäta, eukalyptus) a obľúbená je tiež bazalka.

srdce – tvorí ,,most" medzi ľahkými tónmi hlavy a základnými tónmi. Cítime ich 20 až 60 minút. Patria sem aromatické kvetinové vône (jazmín, geranium, ylang-ylang, neroli) a zelené vône (citrónová tráva) a tiež kardamon

báza – vône bohaté, ťažké a dlho trvajúce. Začínajú sa pozvoľna uvoľňovať po 30 minútach. Miešajú sa s tónmi srdca a možno ich cítiť až 6 hodín. Populárne základné tóny sú vanilka, amber, pižmo, pačuli a drevité vône ako cédrové drevo a santalové drevo.

Postup 

1, v prvom kroku budeme kvapkať 10 - 13 kvapiek esenciálnych olejov do 10 ml liekovky alebo roll-onu. Aký pomer kvapiek dať, je tak trošku experiment. Všeobecne sa doporučuje začať bázou 1-2 kvapky, srdce by malo tvoriť 4 - 5 kvapiek a hlava, čo sô vône najprchavejšie, 5 - 7 kvapiek. 

2, poriadne premiešať. Teraz môžeme vôňu otestovať, prípadne pridať ešte pár kvapiek.

3, do zvyšného objemu liekovky alebo roll-onu nalejeme nosný olej a znova poriadne premiešame. 

Takto pripravený parfum vydrží približne mesiac.

 

Opatrnosť a bezpečnosť:

Ako aj všetky ostatné prípravky, aplikované na kožu, je potrebné vyskúšať vznik prípadnej alergickej reakcie. Naneste malé množstvo na kožu a v prípade podráždenia, začervenania alebo pálenia odstráňte.

 

 

 

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info